3/18/2014

PÓŁKI NA KSIĄŻKI I BIBELOTY - ZRÓB TO SAM

Ostatnio zastanawiam się co zrobić z pustymi ścianami w moim mieszkaniu. Wprowadziliśmy się w październiku zeszłego roku i jakoś straciliśmy impet z czasu remontu, i do tej pory nie dokończyłam kwestii dekoracji. Brakuje mi poduszek, plakatów czy obrazów i różnych bibelotów, a w szczególności… półek, na których mogłabym je postawić. A dodatkowo ze względu na rzeczony brak półek trzymam książki w kartonach (tego rozwiązania nie polecam).
Poszukując inspiracji znalazłam wiele ciekawych pomysłów na półki, w tym większość typu "zrób to sam" – poniżej  prezentuję te, które mi się najbardziej spodobały. No to jedziemy.
Lately I have been wondering what to do with the empty walls in my apartment. We moved in last October and somehow shortly afterwards we lost the impact, which is why I have not finished decorating the flat. I am still missing pillows, posters or pictures and other decorative bric-a-brac. And what’s more – I do not have any shelves that I could put decorations (and books) on. This is why I still keep all the books in cardboard boxes – a solution I do not recommend to anyone.
In my search for inspiration I found some interesting shelving ideas, out of which many are DIY, and I would like to share them with you – below you will find the ones I liked the most. OK, here we go.
Półki z drewnianych skrzynek i metalowych koszy

Niewątpliwie od jakiegoś czasu jest moda na meble z artykułów budowlanych (ceglane wyspy kuchenne, stoliki z palet (sama posiadam!) itd.). Należy się tylko cieszyć, bo drewnianą skrzynkę, paletę czy kosz metalowy można kupić za grosze, podczas gdy ciekawy regał na książki potrafi kosztować naprawdę dużo. Drewniane skrzynie wyglądają na ścianie ciekawie nawet już po samym oszlifowaniu, ale mi osobiście podoba się najbardziej wersja z pomalowanym na różne żywe kolory środkiem. Podobny zabieg można zastosować z drewnianymi skrzynkami po winach.
Metalowe kosze też dają ciekawy efekt. Ja bym je jednak chyba pomalowała na kolorowo – ale, jak może daje się na tym blogu zauważyć, jestem miłośnikiem różnych kolorów we wnętrzach (jak również w modzie). A najbardziej podoba mi się chyba kombinacja skrzynek drewnianych i metalowych koszy z ostatniego zdjęcia.

Shelves made of wooden crates and metal baskets

For a while now I have undeniably observed a trend to use building articles to make furniture (brick kitchen islands, pallet tables (I have one myself!) etc.). In fact, nothing to be sad about, I mean you can get a wooden crate or a metal basket for no money, while an interesting bookshelf can really cost a lot. Wooden crates look cool even if you only polish them, but I really like the version with the insides painted in various vivid colors. You can do the same with wooden wine crates.
Metal baskets are also a nice touch too. I would paint them in various colors myself, but as you might have noticed I am a big fan of colors in interior design (as well as in fashion). I think I especially like the combination of wooden crates and metal baskets on the last picture.  


Półki z ram na obrazy

Ogólnie podoba mi się dekorowanie ścian pustymi ramami, zwłaszcza, jeśli są one różne albo chociaż w różnych kolorach. Czemu nie zrobić 2 w 1 i nie postawić w takich „pogłębionych” ramach swoich książek?

Shelving made of picture frames

I like the concept of decorating walls with empty frames in general, especially if each one is different or at least in a different color. Why not have 2 in 1 and put your books in such „deepened” frames?Półki z rur i grzejnika

Na etapie urządzania mieszkania (szczególnie jeśli jest to mieszkanie w starej kamienicy) wszystkie irytujące nas wystające rury można schować, wymienić lub… zostawić i użyć w praktyczny sposób. Jednym z pomysłów jest postawienie na nich książek.
Jeśli chodzi o pomysł z grzejnikiem jako regałem na książki, to oczywiście musimy w tym celu mieć grzejnik żeberkowy. Argumentem przeciw będzie na pewno fakt, że ciężko potem taką półkę odkurzyć, ze względu na utrudniony dostęp, nie jest to zatem na pewno rozwiązanie dla pedantów.

Pipe and radiator shelving

When you are renovating your flat (especially when it is one in an old building) you usually have some visible pipes, which you can hide inside the walls, exchange or… leave and use in a practical way. One of the possible ideas is to use them as shelves for your books.
When it comes to sticking the books into your radiator (second picture), I would say it is not a solution for all you pedants out there (given the amount of dust that gathers inside the radiator and on the books and the hard access to clean it inside).


Półki ze starych drzwi, walizek i drążków do zasłon

Ciekawe półki można też zrobić z różnych starych / niepotrzebnych przedmiotów czy na przykład z resztek tkanin. Poniżej trzy przykłady – regał ze starych drzwi, półki z walizek oraz z tkaniny przewieszonej przez drążki od zasłon. Do mnie chyba najbardziej mówią te półki ze starych walizek. Co do regału ze starych drzwi – mam kilka „ale”. W miejscu, gdzie drzwi opierają się o ścianę mogą ją trochę zniszczyć, a dodatkowo taki regał zajmuje trochę miejsca, więc nadaje się raczej do dużych wnętrz. Jeśli chodzi o półki z tkaniny, to z estetycznego punktu widzenia bardzo fajny pomysł – tkaninę zawsze możemy dowolnie dobrać do wnętrza, natomiast jeśli chodzi o praktyczność takiego rozwiązania to jest trochę gorzej, bo niewiele książek się tam zmieści.
Shelves made of old door, suitcases and curtain rods

You can make interesting shelves of old objects as well as fabric scraps. Below you will find three examples I like the most – a bookcase made of an old door, shelves made of suitcases and ones of fabric pieces placed on curtain rods. If you ask me, I like the suitcase ones most. When it comes to the bookcase made of an old door, I have a couple of „buts”. The door may damage your wall in the spot where it touches it, plus it takes up quite a lot of space. The fabric shelving is nice to look at, plus you can choose any fabric that matches your interior, but it does not seem very practical, we not too many books will fit in on a shelf like this one.2 komentarze:

 1. Fajne pomysły :) Też zastanawiam się nad aranżacją pustej ściany... jeśli się do niej w końcu dostanę, pozbywając się stojących przy niej pudeł.

  Zapraszam do mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to ja jestem już o krok dalej na szczęście, ale też nie idzie mi to wykańczanie mieszkania zbyt dynamicznie. Niestety brak czasu trochę :) Powodzenia!

   Usuń